SR65-3AI
SR65-3AI
I/O module | EnOcean (868 MHz)
3x analogue input, 0..10 V
| Application/type | I/O module |
|---|---|
| Purpose | Gateway |
| Interface | EnOcean (868 MHz) |
| On stock | No |
| Configuration | jumper |
| Input | 3x analogue input, 0..10 V |
| Radio technology | EnOcean (IEC 14543-3-10) 868 MHz, 902 MHz, transmission power <10 mW, radio telegram, EEP A5-3F-7F (4BS) |
| Data transmission | wake up time: 100 sec. (default), heartbeat cycle: every 10th wakeup |
| Operating range temperature (°C) | -25..+65 |
| Operating ranges temperature (°C) | -25..+65 |
| Operating range humidity | max. 85% rH short term condensation |
| Power supply | 15..24 V = (±10%) SELV, 24 V ~ (±10%) SELV |
| Power consumption | typ. 0,2 W (24 V =), 0,4 VA (24 V ~) |
| Enclosure | PA6.6, with quick lock screws |
| Colour | pure white, transparent cover |
| Protection (IP) | IP65, according to EN 60529 |
| Connection | cable entry M16 for wire Ø=8 mm, plug-in terminal, max. 1,5 mm² |
| Packaging length (mm) | 170 |
| Packaging width (mm) | 120 |
| Device length (mm) | 78 |
| Device width (mm) | 58 |
| Device height (mm) | 46 |
| Weight (g) | 110 |
| Notes | Please note our sheet 'Information EasySens® Radio' |
| Gefahrgut | No |