NOVOS 7 move
NOVOS 7 move CO2 temp_rH white
CO2 Traffic Light, Room sensor temperature, humidity, CO2 | 0..+50 °C
0..100% rH non-condensing
0..5000 ppm
| Application/type | CO2 Traffic Light, Room sensor |
|---|---|
| Purpose | Measure values |
| Sensor elements | temperature, humidity, CO2 |
| Measured values | temperature, relative humidity, CO2 |
| On stock | No |
| Operating elements | 4 favourite buttons |
| Configuration | NOVOSapp, uConfig |
| Operating range temperature (°C) | 0..+50 |
| Operating ranges temperature (°C) | 0..+50 |
| Operating range humidity | max. 85% rH non-condensing |
| Accuracy temperature | ±0,5 K (typ. at 21 °C) |
| Measuring range humidity | 0..100% rH non-condensing |
| Accuracy humidity | ±2% between 10..90% rH (typ. at 21 °C) |
| Measuring range CO2 | 0..5000 ppm |
| Accuracy CO2 | ±50 ppm +3% of measured value (typ. at 21 °C, 50% rH, 1015 hPa), self-calibration Dual Channel |
| Power supply | mains adapter 100..230 V (50/60 Hz), max. 0,4A |
| Display | TFT 3,5", 320x480 px, with traffic light function, threshold values configurable, optionally configurable via app or uConfig |
| Enclosure | NOVOS 5, PC V0 |
| Colour | pure white |
| Protection (IP) | IP30, according to EN 60529 |
| Delivery content | incl. stand and power supply unit |
| Packaging length (mm) | 110 |
| Packaging width (mm) | 158 |
| Packaging height (mm) | 232 |
| Device length (mm) | 95 |
| Device width (mm) | 105 |
| Device height (mm) | 165 |
| Gefahrgut | No |