thevios HUB
thevios HUB Occ Lum temp_rH BACnet IP
Ceiling sensor zur Measure values von temperature, humidity, luminosity, motion mit BACnet IP Schnittstelle.
| Application/type | Ceiling sensor |
|---|---|
| Product group | thevios Grid |
| Purpose | Measure values |
| Sensor elements | temperature, humidity, luminosity, motion |
| Measured values | temperature, relative humidity, absolute humidity, enthalpy, dew point, luminosity, motion, presence |
| Interface | BACnet IP |
| On stock | No |
| Configuration | web interface |
| Network technology | BACnet IP, theGRID (RS485 Master) |
| Operating range temperature (°C) | 0..50 |
| Operating ranges temperature (°C) | 0..+50 |
| Output signal temperature | 0..+50 °C |
| Operating range humidity | max. 90% rH non-condensing |
| Accuracy temperature | ±0,5 K (typ. at 21 °C) |
| Measuring range humidity | 0..100% rH non-condensing |
| Accuracy humidity | ±2% between 10..90% rH (typ. at 21 °C) |
| Measuring range light | 0..1000 Lux |
| Accuracy light | ±15 Lux, ±8% of measuring range |
| Dectection range | detection range, angle 96° – with an installation height of 2,7 m circular detection range will have a Ø=6 m |
| Power supply | 24 V = (±10%) SELV, 24 V ~ (±10%) SELV |
| Display | RGB LED, with traffic light function, threshold values configurable |
| Enclosure | thevios 5, PC V0 |
| Colour | pure white |
| Protection (IP) | IP30, according to EN 60529 |
| Connection | lever terminal, max. 1,5 mm², RJ45 socket (8P8C) 10/100 MBit/s Ethernet |
| Mounting | ceiling flush mount or with enclosure for surface mounting |
| Notes | Mixed-gas sensors detect volatile organic compounds (VOC) such as body odours, tobacco smoke and off-gassing from materials (furniture, carpets, paint, adhesives, etc.) |
| Gefahrgut | No |