thevios 5
thevios 5 Occ Lum PM CO2+VOC temp_rH IR BACnet IP
Ceiling sensor zur Measure values von temperature, radiation temperature, humidity, CO2, VOC, Particulate matter, luminosity, motion mit BACnet IP Schnittstelle.
| Application/type | Ceiling sensor |
|---|---|
| Product group | thevios 5 |
| Purpose | Measure values |
| Sensor elements | temperature, radiation temperature, humidity, CO2, VOC, Particulate matter, luminosity, motion |
| Measured values | temperature, relative humidity, absolute humidity, enthalpy, dew point, CO2, VOC, CO2/VOC mix, luminosity, motion, presence, radiation temperature |
| Interface | BACnet IP |
| On stock | No |
| Configuration | web interface |
| Network technology | BACnet IP |
| Operating range temperature (°C) | 0..50 |
| Operating ranges temperature (°C) | 0..+50 |
| Output signal temperature | 0..+50 °C |
| Operating range humidity | max. 95% rH non-condensing |
| Accuracy temperature | ±0,5 K (typ. at 21 °C) |
| Measuring range humidity | 0..100% rH non-condensing |
| Accuracy humidity | ±2% between 10..90% rH (typ. at 21 °C) |
| Measuring range CO2 | 0..2000 ppm, 0..5000 ppm |
| Accuracy CO2 | ±50 ppm +3% of measured value (typ. at 21 °C, 50% rH, 1015 hPa) |
| Measuring VOC (mixed gas) | heated metal oxide semiconductor |
| Measuring range light | 0..1000 Lux |
| Accuracy light | ±15 Lux, ±8% of measuring range |
| Dectection range | detection range, angle 96° – with an installation height of 2,7 m circular detection range will have a Ø=6 m |
| Power supply | PoE |
| Display | RGB LED, with traffic light function, threshold values configurable |
| Enclosure | PC V0 |
| Colour | pure white |
| Protection (IP) | IP30, according to EN 60529 |
| Connection | RJ45 socket (8P8C) 10/100 MBit/s Ethernet |
| Mounting | ceiling flush mount or with enclosure for surface mounting |
| Notes | Mixed-gas sensors detect volatile organic compounds (VOC) such as body odours, tobacco smoke and off-gassing from materials (furniture, carpets, paint, adhesives, etc.) |
| Gefahrgut | No |