STC-MSG Server
STC-MSG Server 16-channel
Actuator | EnOcean (868 MHz)
bidirectional, 16 channels, external antenna with magnetic base
| Application/type | Actuator |
|---|---|
| Purpose | Room Climate Control |
| Interface | EnOcean (868 MHz) |
| On stock | No |
| Functions | to control valve actuators SAB |
| Configuration | buttons |
| Radio technology | EnOcean (IEC 14543-3-10) 868 MHz, transmission power <10 mW |
| Data transmission | bidirectional, 16 channels, external antenna with magnetic base |
| Operating range temperature (°C) | 0..+50 |
| Operating ranges temperature (°C) | 0..+50 |
| Operating range humidity | max. 85% rH non-condensing |
| Power supply | 100..240 V ~ |
| Power consumption | 3,5 VA |
| Enclosure | ABS |
| Colour | light grey |
| Protection (IP) | IP20, according to EN 60529 |
| Mounting | prepared for mounting on DIN rail TS35 (35x7,5 mm) according to EN 60715 |
| Delivery content | incl. external receiving/transmitting antenna (2,5 m) with magnetic base |
| Packaging length (mm) | 120 |
| Packaging width (mm) | 100 |
| Packaging height (mm) | 100 |
| Packaging | case packaging |
| Device length (mm) | 105 |
| Device width (mm) | 90 |
| Device height (mm) | 60 |
| Weight (g) | 200 |
| Notes | per channel 1 SAB + 1 room operating unit + 10 digital input modules, switches or presence detectors + 20 window contacts or window handles can be learned in, magnetic antenna plate for the external antenna recommended to improve radio coverage (see accessories) |
| Gefahrgut | No |