SRC65-BACnet MS/TP
SRC65-BACnet MS/TP
Gateway | EnOcean (868 MHz), RS485 BACnet
unidirectional, receiving channels: 32 (Rx)
| Application/type | Gateway |
|---|---|
| Purpose | Gateway |
| Interface | EnOcean (868 MHz), RS485 BACnet |
| On stock | No |
| Configuration | BUS, jumper, DIP switches |
| Network technology | RS485 BACnet (MS/TP) |
| Radio technology | EnOcean (IEC 14543-3-10) 868 MHz, 902 MHz, transmission power <10 mW |
| Data transmission | unidirectional, receiving channels, 32 (Rx) |
| Operating range temperature (°C) | -20..+60 |
| Operating ranges temperature (°C) | -20..+60 |
| Operating range humidity | max. 70% rH non-condensing |
| Power supply | 15..24 V = (±10%) SELV, 24 V ~ (±10%) SELV |
| Power consumption | typ. 1 W (24 V =), 1,3 VA (24 V ~) |
| Enclosure | PA6.6, with quick lock screws |
| Colour | pure white, transparent cover PC |
| Protection (IP) | IP42, according to EN 60529 |
| Connection | terminal block, max. 1,5 mm² |
| Delivery content | incl. external receiving/transmitting antenna (2,5 m) with magnetic base |
| Packaging length (mm) | 174 |
| Packaging width (mm) | 91 |
| Packaging height (mm) | 87 |
| Packaging | case packaging |
| Device length (mm) | 78 |
| Device width (mm) | 58 |
| Device height (mm) | 46 |
| Weight (g) | 110 |
| Notes | magnetic antenna plate for the external antenna recommended to improve radio coverage (see accessories) |
| Gefahrgut | No |