LK+
LK+ CO2 Temp_rH BAT LRW
Duct sensor temperature, humidity, CO2
LoRaWAN® (868 MHz) | IP65 according to EN 60529
Pipe, Ø=19,5 mm, black, length 180 mm, with filter stainless steel wire mesh
| Application/type | Duct sensor |
|---|---|
| Purpose | Measure values |
| Sensor elements | temperature, humidity, CO2 |
| Measured values | temperature, relative humidity, CO2 |
| Interface | LoRaWAN® (868 MHz) |
| On stock | No |
| Configuration | App, uConfig, LoRaWAN® Downlink |
| Sensor | NDIR (non-dispersive, infrared) |
| Radio technology | LoRaWAN® (868 MHz) |
| Data transmission | bidirectional |
| Operating range temperature (°C) | 0..+50 |
| Operating ranges temperature (°C) | 0..+50 |
| Operating range humidity | max. 85% rH short term condensation |
| Accuracy temperature | ±0,4 K (typ. at 21 °C) |
| Measuring range humidity | 0..100% rH non-condensing |
| Accuracy humidity | ±2% between 10..90% rH (typ. at 21 °C) |
| Measuring range CO2 | 0..5000 ppm |
| Accuracy CO2 | ±50 ppm +3% of measured value (typ. at 21 °C, 50% rH, 1015 hPa) |
| Power supply | battery type AA (2x) |
| Material in touch with media | Pipe, Ø=19,5 mm, black, length 180 mm, with filter stainless steel wire mesh |
| Installation length (mm) | 150 |
| Enclosure | USE-M, impact- and shock-resistant enclosure with quick-release cover, PC |
| Colour | pure white |
| Protection (IP) | IP65, according to EN 60529 |
| Delivery content | incl. mounting flange, incl. mounting set (screws and accessories) |
| Packaging | case packaging |
| Notes | air speed 0,3..12 m/s |
| Gefahrgut | No |