FTA54+
FTA54+ BAT LRW
Outdoor sensor temperature, humidity | -20..+70 °C
LoRaWAN® (868 MHz) | IP65 according to EN 60529
Pipe, PC, pure white, length 53 mm, with filter stainless steel wire mesh
| Application/type | Outdoor sensor |
|---|---|
| Purpose | Measure values |
| Sensor elements | temperature, humidity |
| Measured values | temperature, relative humidity |
| Interface | LoRaWAN® (868 MHz) |
| On stock | No |
| Configuration | App, uConfig, LoRaWAN® Downlink |
| Radio technology | LoRaWAN® (868 MHz) |
| Data transmission | bidirectional |
| Operating range temperature (°C) | -20..+70 |
| Operating ranges temperature (°C) | -20..+70 |
| Operating range humidity | max. 85% rH short term condensation |
| Accuracy temperature | ±0,4 K (typ. at 21 °C) |
| Measuring range humidity | 0..100% rH non-condensing |
| Accuracy humidity | ±5% between 30..70% rH (typ. at 21 °C) |
| Power supply | battery type AA (2x) |
| Material in touch with media | Pipe, PC, pure white, length 53 mm, with filter stainless steel wire mesh |
| Enclosure | USE-M, impact- and shock-resistant enclosure with quick-release cover, PC |
| Colour | pure white |
| Protection (IP) | IP65, according to EN 60529 |
| Delivery content | incl. mounting base enclosure USE-M pure white, incl. mounting set (screws and accessories), incl. sun/rain protection PC, white |
| Packaging length (mm) | 100 |
| Packaging width (mm) | 128 |
| Packaging height (mm) | 65 |
| Packaging | case packaging |
| Device length (mm) | 85 |
| Device width (mm) | 118 |
| Device height (mm) | 45 |
| Gefahrgut | No |